Potočnice lékařská-Nasturtium officinale /400 semen/

Kód: BL15
29 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

*Potočnice lékařská patří mezi velmi staré, mnoholeté léčivé byliny, její starší název je řeřicha potoční. Dorůstá do výšky od 30 do 90 cm a má ráda polostín a vlhkou půdu – název potočnice je odvozen od faktu, že ve volné přírodě se vyskytuje nejčastěji na březích potůčků. V minulosti se její pomocí se léčily kurděje - avitaminóza, nervové bolesti a horečka. Podrobný výzkum ale ukázal, že je daleko prospěšnější.

*Působí proti nádorově, působí proti vráskám a přebarvením kůže, usnadňuje vykašlávání. V nati je obsažen glykosid glukonasturciin, dále hořčičné oleje a za čerstva vitamin C, A a E. Proto je vhodné konzumovat v čerstvé podobě. Pro velký obsah vitamínu C se používá jako zdroj tohoto vitamínu. Podporuje chuť k jídlu, příznivě působí při poruchách trávicího traktu. Dále působí očistně na krev, zlepšuje zažívání a podporuje chuť k jídlu, což je vhodné po těžkých operacích či rekonvalescencích. Taktéž působí jako povzbuzující prostředek. Mladé rostlina a listy mají chuť podobnou jako má rukola nebo řeřicha.
*Na sušení se sklízí před květenstvím. Sušená nať se používá vnitřně ve formě nálevu, někdy také ve formě šťávy při trávicích potížích, při poruchách žlučníku, žlučových kamenech a chorobách žlučových cest. Čerstvou nať je možné použít při sezónním nedostatku vitamínu C v potravě.
Z listů je možné, v rámci jarní kůry, připravit salát. Semena se používají podobně jako semena hořčice.

Podle českých zákonů patří potočnice lékařská mezi silně ohrožené druhy, proto ji ve volné přírodě nesbírejte, vypěstujete si ji lehce doma.

Pěstování:

Při pěstování na zahradě vyžaduje vlhkou půdu, při domácím pěstování sadíme do nádob, které mají odtokové otvory. Zemina má být stále vlhká, ale s možností průtoku a cirkulace vzduchu. Ideální umístění je stín až polostín. Pěstujeme jinak stejně jako řeřichu, takže můžeme mít pořad čerstvý přísun. Začínáme sklízet od výhonků, které dosáhnou 12 cm. Potočnici lze pěstovat po celý rok, nejlepší listy na salát jsou v letních měsících.

Setba: do skleníků leden až prosinec, přímo do půdy od března do konce června

Rozestupy: kobercový výsev

Sběr:  ve skleníků leden až prosinec,  venkovní duben až listopad


Balení 0,1 gram cca 400 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: