MEDUŇKA LÉKÁŘSKÁ - Melissa officinalis /700 semen/

Kód: BL2
29 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

*Meduňka lékařská patří již od nepaměti k léčivým rostlinám využívaným lidstvem. Již staří Římané ji nazývali apiastrum – hvězda včel. Počátkem 17. století řád bosých karmelitánů proslavily karmelitské kapky, jejichž základem je výluh z meduňky a menšího podílu dalších léčivých rostlin.Meduňka je trvalka a obsahuje řadu prospěšných látek, mezi jinými asi 0,1% silic (geraniol, linalol, citral, citronelal, citronelol), kolem 4% tříslovin flavonoidy, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová), hořčiny a minerální látky.

*Listy i nať se sbírají těšně před rozkvětem, nejlépe za suchého a chladnějšího počasí (v horkých dnech se obsah silic snižuje). Suší se co možná nejrychleji v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě nebo při umělém sušení za teplot max. 40 °C. Působí zejména jako uklidňující prostředek, nejvíce v oblasti trávícího traktu (žaludeční neurózy) a srdce (srdeční neurózy, bušení srdce apod.), zvyšuje sekreci žluče, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep, mírně snižuje krevní tlak.

*Posiluje centrální nervový systém, působí sedativně, uvolňuje křeče a napětí svalstva, lze ji použít u lehčích forem neurastenií, depresí, proti migréně, u alergií nervového původu (např. astma vyvolané stresem), pomáhá při bolestech břicha, při nadýmání, při infekčních průjmových chorobách, při bolestivé menstruaci i v klimakteriu. Zevně lze meduňky použít na revmatické opuchliny, pohmožděniny a krevní podlitiny, u kojících žen při nebezpečí ztvrdnutí mléka v prsech. Nálev se obvykle připravuje z jedné čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody - denně se pijí 2 až 3 šálky.

*Meduňka má ráda teplo, proto jí vyhovují chráněné a slunné polohy, na zimu je dobré rostlinu "zateplit" nahrnutím zeminy nebo listí. Půda by měla být lehčí, výživná, humózní, hluboká, poněkud sušší. Množí se dělením trsů nebo semeny, semena se vysévají do pařeniště v březnu, na záhon se mladé rostlinky přepichují v květnu. V létě po odkvětu meduňku hluboce sestřihněte, aby se příliš nešířila samo výsevem.

Setba: přímo do půdy od března až do konce května
Rozestupy: 20 cm x 20 cm
Květenství: srpen až listopad

Balení obsahuje návod k použití v podobě obrázků
Balení 0,5 gramu cca/700 semen/

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: