SUPERPOTRAVINA KADEŘÁVEK ODRŮDA KAPRAL /350 SEMEN/

Kód: 78B
Novinka Tip
29 Kč

Brassica oleracea var. Acephala

Detailní informace

Detailní popis produktu

ZELENINA ŘAZENA MEZI SUPERPOTRAVINY

Středně raný kadeřávek zelená odrůda KAPRAL (kadeřavá kapusta, jarmuz) patří mezi domácí zeleninu, kterou člověk v našich podmínkách pěstoval po staletí a již dávno bylo známo, že obsahuje řadu prospěšných látek a jsou bohaté na živiny a prvky. Nicméně stala se zapomenutou a teď znovuobjevenou zeleninou, která je zařazena mezi super potraviny tj. potraviny, které mají neskutečně blahodárný vliv na funkci lidského organismu. Chutná podobně jako kapusta, ale je vysoce odolná vůči mrazu (do mínus 15 stupňů C), je velmi odolná proti vyvrácení větrem a lze ji sklízet i v zimě, kdy nic neroste. Listy sebrané v období mrazu jsou chuťově jemnější.

Tato odrůda kadeřávku (někdy se mu také říká „kapusta kadeřavá") dorůstá výšky 40-60 cm a na rozdíl od kapusty je však naprosto nenáročná na pěstování, netvoři hlávky, ale listové růžice, ze kterých můžeme listy postupně sklízet dle potřeby a hlavně je to velice odolná rostlinka, která nám poskytne čerstvé vitamíny i v době, kdy nic jiného neroste. Růžice listů je velká, kadeřavá. Výhodou je také fakt, že netrpí nemocemi, které jsou charakteristické pro ostatní kapustovité rostliny (zelí, brokolice, květák ….).

Listy jsou určené k přímé spotřebě, jako špenát, zelenina do polévek a k dekoraci jídel.

Kadeřávek obsahuje řadu vitamínů, kde výrazně dominují vitamín C (daleko více než citrusové plody a vitamín K (výrazný vliv na sráženlivost krve), provitamín A, B7, dále obsahuje řadu minerálů, kde nejdůležitější jsou železo, fosfor a draslík. Tato kombinace minerálů je ideální pro Vaši krev. Zajišťují dostatek krevního barviva a tím mají vliv na dobrý krevní oběh – nestane se Vám, že budete mít svalové křeče. Má vysoký obsah vápníku, což ovlivňuje kvalitu a stavbu kostí, nehtů a zubů, pomáhá při úbytku vápníku při klimakteriu, osteoporóze a při těhotenství. Konzumace snižuje cholesterol, upravuje střevní procesy, pomáhá při jaterních problémech. Taktéž obsahuje ve významném množství lutein a chlorofyl, celou škálu vitamínu skupiny B (kromě B12), vitamín E.

Listy kadeřávku obsahuji hodně vlákniny, která zlepšuje trávení, působí proti zácpě, pročišťuje střeva a mají schopnost na sebe vázat těžké kovy a odstraňovat je z organismu. Dále obsahují řadu enzymů, obsažený hořčík má blahodárný vliv na psychiku, je významnou dietetickou potravinou nejen v podobě klíčků ale i jako součást nízkokalorického jídelníčku. Látky obsažené v kadeřávku při pravidelné konzumaci podle aktuálních výzkumů souvisí s ochranou organismu proti rakovině a předcházení rakovinových nádorů a posílení imunitního systému lidského těla.

A na okraj pro chovatelé domácích mazlíčků: kadeřávek na zahradě (nebo na balkóně) znamená zásobu čerstvé, zdravé a hlavně levné potravy pro křečky, morčata, králičky apod. Pozor, natrhaný kadeřávek nechte ohřát na pokojovou teplotu.

Setba: na hloubku 1-2 cm sejeme 3-5 semen do jednoho důlku (nebo do řádku, ale pak musíme protrhat), do skleníku od března, přímo do půdy od konce dubna.

Rozestupy: 60 cm x 80 cm

Sběr: září až březen - červen následujícího roku. Postupně sbíráme jednotlivé listy, které následně postupně dorůstají (kromě zimy). Na jaro začnou opět dorůstat nové listy. Lze pěstovat i na balkoně.

Balení 1 gram tj. /cca 350 semen/

Doplňkové parametry

Kategorie: Exotická zelenina a ostatní
Hmotnost: 0.015 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: