MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ ZÁKRSLÝ ORANGE GEM - Calendula officinalis /75 SEMEN/

Kód: BL17
29 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

Žhavou novinkou na českém trhu se stal měsíček lékařský zákrslý - ORANGE GEM. Tato odrůda, která dorůstá do výšky kolem 30 cm, je výjimečně vhodná pro balkonové či květináčové pěstování, krásně voní a zároveň má léčivé účinky jako klasický měsíček, takže trochu babičkovské lékárny můžete mít za oknem. Krásné oranžové květy měsíčku lékařského jsou tak působivé s veselé, že je možné je zařadit mezi nejkrásnější květy. Květy lze použít i na běžnou zahradní či skalkové zkrašlení. Rostliny běžně zdobí zahrádky až do podzimu, ale většina lidí ani neví, jak velká léčivá síla se v nich nachází. Jestliže si měsíček chceme nasušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy, během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Nejúčinnější jsou tmavě oranžové květy.

Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti (obyčejně ve vepřovém sádle či oleji) jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.

Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Má i dobré „ženské vlastnosti“, protože přispívá při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je třeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje. Má také  schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, snižovat tlak krve a zlepšovat činnost srdce. Květními lupínky lze zdobit pomazánky, saláty, polévky, přidávat je při vaření do rýže – dodávají ji pikantní chuť.

Měsíček lékařský je léčivá rostlina  původem z jihu Evropy. Pěstuje se jako letnička, používaná pro výsadbu na záhony a jako řezaná květina. Je to bohatě větvená bylina  s podlouhlými listy, běžná rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou. Rostlinám se daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu. Tato letnička  vyžaduje slunné a prostorné místo, vyhovuje jí většina půd, ale ne příliš promáčená. Rozmnožuje se charakteristickými semeny srpovitého tvaru velkými 0,5 – 1cm. Je možno provádět výsev na jaře i v létě. Kvete od jara až do pozdního podzimu. Sběr květu je doporučen ve fázi rozevírání úborů, listy nejlépe mladé.

 

Praktické recepty:

  • Mast: 4 vrchovaté hrsti květů, stonků a listů se na drobno nasekají, 500g sádla  se rozehřeje. Do sádla vsypeme měsíček, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby. Aplikace: pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné , plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskaná kůže, řezné rány, hemoroidy a sluneční spáleniny
  • Čaj: Jedna vrchovatá lžička (květ, list, stonek) na 1/4 litru. 1-2 šálky čaje denně na dospělou osobu jako prevence. 3-4 šálky denně na dospělou osobu jako léčba (polévkovou lžíci každou čtvrt hodinu). Aplikace: čištění krve, infekční žloutenka , onemocnění jater, škrkavky, průjmy, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděná či bolestivá menstruace.
  •  Tinktura: plnou hrst květů na 1 litr alkoholu - třeba čisté vodky, necháme vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Aplikace: zesílení účinků čaje, jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavé vředy, otoky a nádory.

 

 

Setba přímo do půdy duben až květen

Rozestupy:  20 cm x  25 cm

Květenství: červen až říjen

Stanoviště: slunečné až polostín

balení 1 gram cca 75 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.005 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: