LEVANDULE FRANCOUZSKÁ-Lavendula stoechas /100 semen/

Kód: BL14
29 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

*Levandule francouzská patří mezi více efektní rostliny z čeledi hluchavkovitých. Na rozdíl od levandule lékařské se vyznačuje efektnějším a více líbivým květenstvím a lépe vyniká jak v květináči, tak i na zahradě, kde ji lze použít jako dělící rostlinu ve formě malého živého plotu či jako obrubníkovou nebo skalkovou květinu. Sušená se používá do sušinových kompozic nebo jako přírodní vůně (do plátěného sáčku a ukládá se mezi prádlo, kde odpuzuje také moly). Domovinou rostliny je západní oblast Středomoří, hojně se pěstuje zvláště v jižní Francii, ve Španělsku, Itálii, Maďarsku a místy i u nás. Levandule francouzská je stále zelený aromatický polokeř v rozmezí výšky 40 až 60 cm a vytváří skupenství o poloměru do 60 cm. Kvete postupně od června do srpna, má efektní fialovomodré květy, které intenzivně a hezky voní a také se vyznačuje hezkými listy s nádechem stříbrné barvy.

*Levandule francouzská mezí rostliny, které neodlučně patří k nejdéle využívaným člověkem rostlinám. Využití je zejména ve farmacii, kosmetice a jako odpuzovač hmyzu. Taktéž je velmi používanou dekorativní rostlinou jak na záhonech či v květináčích. Své místo má levandule francouzská i v medicíně, kde se používá její olej jako masážní prostředek, přidává se také do koupelí. Osvědčila se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci, zmírňuje migrény, má uklidňující účinek a napomáhá kvalitnímu spánku. Využívá se však i v gastronomii jako chuťově výrazné a dosti svérázné koření. Často se používá v kombinaci se saturejkou a šalvěji. Sbírá se květ i nať, Větve se seřezávají za suchého počasí v červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květů, a suší se nejlépe zavěšené ve stínu nebo při umělém sušení v teplotách do 40 °C.

Pěstování:

Levanduli vyhovuje teplé a suché místo a suché, lehčí prostupné vápenité půdy, výslunné otevřené polohy či jižní svahy, chráněné před větry. Škodí ji delší zamokření. Upřednostňuje chudší půdy, na příliš výživné půdě vytváří bohaté listy na úkor množství květů. Snáší i kamenité půdy, roste na skalkách, nicméně s vhodnou drenáži. V těžkých půdách levandule hyne především v zimě. Koncem léta odstraníme odkvetlé stonky a celou rostlinu mírně přistřihneme. Hlubší seříznutí provedeme v březnu až dubnu, což podpoří růst nových výhonů a rozkošatí. V nádobách po 5-6 letech rostliny vyměníme za nové. V teplejších polohách roste na vhodném stanovišti velmi dobře a vytváří velké aromatické trsy. V horších klimatických oblastech je nutná ochrana, stačí přihrnout listím. Zvláštní ochranu potřebují nádoby, v zimě nesmí promrznout. Před výsevem doporučujeme stratifikaci ( 2-4 týdny v mrazáku, do mínus 10 stupňů C).

Na trhu je řada drahých čajů nebo jiných preparátů obsahujících oleje a silice z této rostliny. Vy si ji můžete vypěstovat sami.

Setba: do skleníků v únoru, přímo do půdy od března do konce května, podzimní výsev od září do listopadu

Rozestupy:  40 cm  x  40 cm

Sběr:  červenec  až srpen

Balení 0,1 g cca 100 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: