Jicama, yam bean /10 semen/

Kód: EX13
39 Kč

Jicama pachyrhizus erosus

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jicama, Yam bean, mexický tuřín – tak se označuje jedna z velmi zdravých rostlin pocházejících z Mexika. Přesto, že patří mezi fazolnaté rostliny a rostlina také tak vypadá,  tak jedlou a chutnou části, pro kterou se pěstuje, je kořenová hlíza tvaru řepy. Rostlina byla rozšířena do celého světa a v současné době patří mezi často používané složky jídla zejména na východě. Réva Jicama může dosáhnout výšky 4-5 m pokud má vhodnou oporu, v našich podmínkách kolem 2,5 metrů. Semena připomínají větší čočku a nacházejí se v luscích podobným fazolím.  Jeho kořen může dosáhnout váhy až 20 kg ( rekord 23 kg byl dosažen na Filipínách), u nás čekejme podstatně menší plody. Plody se po sklizení dají přechovávat v teplotě do 15 stupňů C po dobu až dvou měsíců. Rostlina není mrazuvzdorná, na další pěstování si ponecháme semena z již vypěstovaných rostlin.

Na povrchu barva hlízy je žlutavá, vnitřek je smetanově bílá s křupavou texturou, která se podobá syrovým bramborám nebo hrušce. Chuť je sladší a osvěžující, připomínající některé druhy jablek s nádechem vlašského ořechu, dužina je lehce stravitelná a má málo kalorií. Obsahuje vápník, fosfor, vitamín C a další, zdraví prospěšné složky. Konzumuje se syrová, někdy se solí, citronem, nebo limetkovou šťávou a chilli. Hlavní komponenty, které se používají k JICAMA jsou s chilli, lístky koriandru, plátky zázvoru, citronu, limetky, pomeranče, červenou cibulí, různé salsy a sojovou omáčkou. Taktéž se podává grilovaná, vařená, součást polévek či ovocných salátů. Taktéž výtažky ze semen a rostliny (které obsahují toxin retonon) jsou zpracovány ve farmaceutickém, chemickém  a kosmetickém průmyslu, kde se zpracovávají na prospěšné látky.

Takže ani rostlinu, ani lusky se semeny se nesmí konzumovat!

 

Pěstování:

Jicama má delší vegetační dobu, takže je nutné v chladnějších klimatických podmínkách začít předpěstováním doma. Semena položíme na plocho a lehce zatlačíme do země max. 1,5 cm. Následně je přikryjeme vrstvou půdy. Semena je možno předtím namočit do vody na 24 hodin. Klíči v teplotách od 15 do 22 stupňů C. Po naklíčení ponecháme cca tři až čtyři týdny růst doma

(ve skleníku), jakmile se dostatečně oteplí, se vysadí ven. Doporučujeme klíčit tak 8 týdnů před vysazením. Sazenice mohou být vysazeny ven, až už nehrozí nebezpečí mrazíků, doporučujeme polovinu června. Podloží by měla tvořit dobře propustná půda kompostového typu s příměsí rašeliny. Do jednoho dolíku umístíme 1- 2 sazenice, s ohledem na prostor by měly rostliny být v řádcích cca 20-25 cm od sebe, řádky vzdálené od sebe cca 60- 80 cm (možno i menší rozestupy). Pokud chceme pěkné hlízy, tak je nutno odstraňovat květy. Možno pěstovat i kolem plotu, rostlina je dobře popínavá.

 

balení 10 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Exotická zelenina a ostatní
Hmotnost: 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: