Libeček lékařský -Levisticum officinalis /250 SEMEN/

Kód: BL20
29 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tuto rostlinu není třeba zvláště představovat, protože patří mezi stálice mnoha zeleninových záhonků. Tato mnoholetá bylina dosahuje výšky 200 cm a v podstatě ji lze použit celou. V kuchyni používáme jako přísadu listy (jak čerstvé tak i sušené), kdy se řadí mezi přísady typu „maggi“. Lze jej pěstovat i v květináči.

V léčitelství se sbírá se oddenek s kořeny, méně často i nať nebo semena. Oddenek s kořeny se sbírá na podzim druhého až třetího roku, po omytí se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Nať se sbírá v průběhu celého vegetačního období, semena po jejich dozrání.Droga obsahuje silice s ftalidy, terpinolem, karvakrolem a dalšími složkami, a dále kumariny, pryskyřice, cukry aj. Libeček působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí (zejména chloridů), pomáhá při zánětech dolních cest močových, napomáhá rozdrobení močových kaménků, rozpouští hleny (při nachlazení), povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a žluči, příznivě působí při nepravidelné menstruaci a mírní bolesti při nadýmání. Nať ve formě koupelí se užívá při revmatismu, dně nebo jiných zánětlivých onemocněních kloubů. Semeno libečku se užívá jako prostředek celkově posilující organizmus.
Pro vnitřní užití se libeček podává nejčastěji ve formě nálevu, kterého se pijí 2 až 3 šálky denně. Koupel v odvaru z natě by měla trvat asi 15 minut. Semena je možno užívat rozdrcená v syrovém stavu (berou se 2x denně po hlavním jídle na špičku kulatého nože) nebo ve formě nálevu (1 čajová lžička drceného semene se přelije sklenicí vařící vody, luhuje se 10 minut, poté se přecedí a pije se opět po hlavním jídle).

 

Setba: semena sadíme přímo do půdy - od dubna do srpna

Rozestupy: 50 cm x 60 cm

Sběr: květen až červen, pak srpen až září, dle období výsevu

Balení obsahuje návod k použití v podobě obrázků

Balení obsahuje 1g cca 250 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.005 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: