KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - Valeriana officinalis 270 SEMEN

Kód: 1597
29 Kč

Valeriana officinalis

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kozlík lékařský patří mezi dlouhodobě využívané rostliny v lidovém léčitelství. V řadě evropských zemích, včetně Německa a Anglie, je kozlík lékařský prostředkem schváleným lékařskými autoritami k podpoře spánku. Kozlík lékařský patří mezi trvalky, která je velmi rozšířena na řadě světadílů, zejména v Severní Americe, Asii i Evropě. Kozlík má bílé až  narůžovělé kvítky, které vyrůstají z aromatického oddenku s četnými kořeny. Oddenek kozlíku obsahuje mnoho důležitých sloučenin, mezi nimi kyselinu valerovou a prchavé oleje, látky.Kozlík lékařský zejména podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Kozlík také zmírňuje příznaky některých nemocí zažívacího traktu.

Složky, které kozlík lékařsky obsahuje, jsou schopné zvyšovat v mozku hladinu nervové chemické látky - gama-aminomáselné kyseliny GABA. Tímto působením podporuje kozlík spánek a zmírňuje úzkostné stavy. Na rozdíl od, látek, jako je diazepam (valium), není kozlík lékařský návykový a nezůstává po něm pocit omámenosti. Bylina nevyvolává spánek přímo, ale zklidňuje práci mozku a uvolňuje tělo a spánek se dostavuje přirozenou cestou. Jedním z jeho příznivých účinků při nespavosti je právě tento přirozený způsob útlumu, kdy ráno nepoznáte pocity malátnosti či omámení, které zanechávají léky.

Kozlík lékařský zlepšuje kvalitu spánku, eliminuje poruchy spánku  a snižuje pocity úzkosti a a lidové medicíně je využíván velmi dlouho. Taktéž pomáhá uvolňovat hladké svalstvo zažívacího ústrojí, takže je úspěšný i při léčení syndromu dráždivého tračníku a při divertikulózách, u nichž se často vyskytují bolestivé křeče. Příznivý účinek při této chorobě lze také přičíst schopnosti kozlíku zklidňovat stres, který v mnohých případech tyto příznaky zhoršuje.

Sběr a sušení: sbírají se pouze oddenky s kořínky, a to ve dvou obdobích – v dubnu (až květnu, před rozkvětem rostliny, nejvyšší účinnost látek) a od srpna do října, v ranních hodinách, ideální je druhý rok květenství rostliny. Po vyrytí ze země kořeny zbavíme hlíny, tenké kořínky pročešeme rukou nebo hřebenem a opereme je pod tekoucí vodou. Pak oddenky rozřízneme a zavěsíme je ve vzdušné a suché místnosti. Umělým teplem sušíme oddenky při maximální teplotě 30°C. Oddenky nesušíme s jinými rostlinami, protože vydávají při sušení silnou vůni. Dobře usušené oddenky jsou nasládle kořenité, později nahořklé. Skladujeme je ve vzduchotěsných a tmavých skleněných nádobách.

 Setba: přímo do půdy konec července až polovina září, možno předpěstovat od května, výsadba do půdy již vzrostlejších rostlinek v období září - říjen

Rozestupy: 25 cm x 40 cm nebo do řádku 3-4 semena do jednoho místa, další vzdálené 25 cm

Sběr:  duben, další sběr říjen

Balení obsahuje návod k použití v podobě obrázků

Balení 0,2 gramu cca 270 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: