BRUTNÁK,BORÁK LÉKAŘSKÝ, OKUREČNÍK - Borago officinalis /80 SEMEN/

Kód: BL11
29 Kč

Detailní informace

Detailní popis produktu

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ, často také borák lékařský neboli okureček patří mezi velmi atraktivní jednoleté byliny, navíc patří mezi léčivky. Původem je z Malé Asie. Dorůstá až do výšky 80 cm, má efektní listy a krásně modré květy, které má od června do srpna. Brutnák je známou léčivou bylinou, listy se používají i jako zelenina a chutí připomínají okurky, často se mu říká okurková bylinka. Pěstuje se také jako medonosná rostlina pro včely, semena - tvrdky obsahují kvalitní jedlý olej, který je součástí řady kosmetických výrobků, mastí nebo pro přímé použití. Vyžaduje slunečné stanoviště a vlhkou, dobře propustnou půdu. Sbírá se kvetoucí nať nebo semena na olej.

Nať je nutno sušit ve stínu, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Doporučujeme sklízet jen mladé výhony, mladé čerstvé listy a květy. Sbírají se těsně před přidáním do jídla, protože rychle vadnou. Nať používáme pro ochranu sliznic a hlavně proti zánětům a vředovým chorobám. Má močopudný účinek, mírně antidepresivní a zklidňující. Užívá se ve formě nálevu (2-3x denně 1 sklenička). Společně s listem jahodníku příznivě ovlivňují nadměrné pocení (ob den se střídá nálev z brutnáku a jahodníku, pije se 4 -6x denně). Kvetoucí nať se nakládá do octa.

Nálev z nati pomáhá léčit zánět močových cest. Vnitřně je podáván při zánětlivých a vředových chorobách zažívacího ústrojí, při zánětech močových cest a při revmatismu, zevně ve formě obkladů se aplikuje na špatně se hojící rány nebo na bércové vředy, vinný odvar brutnáku se užívá na obklady ledvin, jater, očí či kloubů (obklady uklidňují záněty). Odvar působí projímavě a protizánětlivě, vykazuje mírně uklidňující a posilující působení. Čerstvé brutnákové šťávy (25 až 50 ml, 3x denně) se užívá jako uklidňujícího prostředku při neurastenii, šťáva pravděpodobně působí i jako mírné antidepresivum, často se brutnáku přidává i do tzv. "nervových" směsí. Nejčastěji se brutnák podává ve formě nálevu, který se podává 2x až 3x denně po 350 ml, jen při urologických potížích se dávkuje 4x denně. Brutnákové semínka jsou dobré na regulaci metabolismu např. při revmatismu nebo astmatu.

Brutnákový olej působí příznivě při léčbě atopických ekzémů, alergií, lupénky a akné u dětí i dospělých. Snižuje obsah cholesterolu v krvi a krevní tlak, napomáhá při léčbě cukrovky, snižuje obezitu zvýšeným spalováním nasycených tuků. Léčí infekce horních cest dýchacích, záněty střev a kloubů. Zabraňuje poruchám centrální nervové soustavy, má účinek na poruchy žláz s vnitřní sekrecí. Zmírňuje předmenstruační tenze a bolesti prsů. Přípravek je vhodný pro ženy v každém věku. Snižuje potíže označované jako premenstruační syndrom a tlumí nepříjemné projevy období přechodu. Příznivě ovlivňuje hormonální nerovnováhu. Podporuje normální činnost srdce a krevního oběhu. Příznivě působí na zdravý růst vlasů, nehtů a zubů. Celkově posiluje organismus.

Mladé listy brutnáku (které jsou ještě bez chloupků) mají aroma po okurkách a užívají se jako salátové koření, přidávají se do omáček a polévek, jemně rozsekané s cibulí a jinými bylinami slouží k přípravě bylinného másla, bylinných sýrů či smetany. Květy lze zmrazit v ledových kostičkách a mohou být efektní ozdobou nápojů typu bowle nebo limonád. Na léčivý čaj se sklízejí listy na počátku kvetení. Listy se upravují jako špenát a přidávají do polévek a nákypů. Při neslané dietě dobře nahrazují sůl, protože mají vysoký obsah minerálních látek. Květy jsou hezkou ozdobou salátů nebo letních bowlí.

Často je nať brutnáku využívána i jako koření. Spolu s estragonem, listem révy vinné a koprem je výbornou součástí láku na okurky.
Spočítejte si, kolik Vás stojí jedno semínko zeleniny u ostatních prodejců?
Semena jsou čerstvá a mají dlouhou trvanlivost.
Uzavřené profesionální balení. Nejedná se o prodej z rozbaleného obalu, kdy prodejce může udělat z jednoho balení několik dávek po 10, 15, 20 kusech semen! Pamatujte na to, že nikdy Vám nevyklíčí 100 % semen!
Setba:

Do půdy semena sadíme přímo nejlépe od dubna  do konce května

Rozestupy: 30 cm  x  40 cm

Sběr: konec od června do srpna

Balení obsahuje návod k použití v podobě obrázků

Balení 2 gramy cca 80 semen

Doplňkové parametry

Kategorie: Semena bylinek a léčivek
Hmotnost: 0.015 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: